FPGA

"میتوان گفت تمام چیپ های موجود که در الکترونیک دیجیتال مورد استفاده قرار میگیرند, دارای یک ساختار پایه ایی بر مبنای الگوریتم های طراحی دیجیتال میباشند که میتوان در این زمینه به انواع IC ها, پردازنده ها, کنترلر ها و ... اشاره کرد. قبل از آنکه تکنولوژی مدار های منطقی قابل برنامه ریزی مطرح شود, طراحی دیجیتال در مقیاس بزرگ و صرف وقت و هزینه بود,با معرفی این تکنولوژی و گسترش آن, شرکت های بزرگی همچون XILINX , ALTERA , ACTEL و ... شروع به تولید چیپ بسیار پیشرفته با سرعت در حد چند صد مگاهرتز و بالاتر و ظرفیت گیت های بسیار نمودند. امروزه بوسیله این المان ها میتوان طراحی های بسیار بزرگ و پیشرفته را با حداکثر دقت و سرعت و حداقل نویز پذیری و خطا انجام داد. بصورتی که حوزه استفاده این المان ها در سیستم های فضایی, موشک ها, انواع ادوات نظامی, پردازش تصویر و ... میباشد"

پيش نياز

"این دوره به عنوان زیر ساختی ترین لایه های طراحی در زمینه دیجیتال محسوب میگردد و افراد علاقمند این دوره حتما باید مدار های منطقی را گذرانده یا با آن آشنا باشند. این دوره برای افراد زیر توصیه میشود: 1.دانشجویان و افرادی که علاقمند به طراحی دیجیتال در حوزه بسیار گسترده و بدون محدودیت میباشند. 2.دانشجویان سطوح بالا ی تحصیلی, برای پیاده سازی و اجرای الگوریتم های پیشرفته دیجیتال, در زمینه مقالات و پایان نامه ها 3.افرادی که در زمینه نظامی و طراحی های زیر ساختی فعالیت دارند."

سرفصل

  • آشنایی با زیرساخت مدار های منطقی قابل برنامه ریزی PLA-PAL-SPLD-CPLD و ...
  • آشنایی و کار با المان های دیجیتال و طراحی دیجیتال ، آشنایی کامل با زبان توصیف سخت افزار VHDL
  • کار با چیپ های ALTERA در محیط نرم افزار QUARTUS II بصورت شماتیک و VHDL و محیط تست این نرم افزار و نحوه تخصیص پین و پیاده سازی سخت افزاری
  • "کار با چیپ های XILINX در محیط نرم افزار ISE بصورت شماتیک و VHDL و محیط تست این نرم افزار و نحوه تخصیص پین و پیاده سازی سخت افزاری ، آشنایی و کار با یک FPGA پیشرفته از XILINX از خانواده SPARTAN 3"

مهارت های اکتسابی

"در طول این دوره مدرسین مجموعه می کوشند تا مخاطبان را بطور کامل با طراحی و سیستم های دیجیتالی بر اساس استاندارد های جهانی آشنا ساخته و آنها را با تکنیک های طراحی مورد نیاز بازار کار در این زمینه همسو کنند.انتظار می رود افرادی که این دوره را به پایان میرسانند, توانایی های زیر را کسب نموده باشند: - بتوانند یک طرح یا یک الگوریتم دیجیتال را بر اساس تکنیک های بهینه طراحی, پیاده سازی کنند. - بتوانند طرح را با زبان توصیف سخت افزار ,توصیف کنند. - با چیپ های XILINX و ALTERA آشنایی داشته باشند. - بتوانند FPGA یا CPLD مورد نیاز طرح را انتخاب کنند. - بتوانند طرح خودرا بر روی چیپ مورد نظر پیاده سازی کنند."

کلاس های آتی این درس

آبان 27
FPGA
  حافظ
  50 ساعت  |  دوشنبه 15:30 تا 20:30
آذر 8
FPGA
  حافظ
  50 ساعت  |  جمعه 09:30 تا 13:30