دکتر سعید سعادت سخنران چهارمین آیین افتتاح آزمون استخدامی بخش خصوصی

مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما روز شنبه 21 تیرماه میزبان جمعی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های صنعتی و سازمان‌های مختلف بخش خصوصی بود که برای شرکت در «مجمع هماهنگی بخش خصوصی با محوریت ارزیابی و توانمندسازی سرمایه انسانی در دوران شیوع کرونا» آمده بودند. همچنین همزمان با این برنامه چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصی افتتاح شد.

از آنجا که سرمایه‌های انسانی نوآور و خلاق مهمترین رکن پیشرفت یک مجموعه محسوب می‌شود. آزمون‌های استخدام بخش خصوصی با پشتوانه مجموعه رقابت‌های مهارتی فناورد کار خود را آغاز کرد تا به تقاضای شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تامین نیروی انسانی پاسخ داده شود. این آزمون‌ها تقاضای شرکت‌ها راشناسایی می‌کند و آن را به سمت سیستم ارزیابی نیروی انسانی پیش می‌برد. پس حرکت در آن به سوی آموزش‌های مبتنی بر نیاز شرکت‌ها و سازمان‌ها است.

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری و رییس جمهوری در این مراسم گفت: اصلی ترین چالش سالهای اخیر مسئله اقتصاد و معیشت است و اشتغال یکی از مهمترین مشکلات این حوزه در حال حاضر کشور است که با کمک شرکت‌های پیشگام و فعال بخش خصوصی رفع آن ممکن می‌شود که از طریق مسئولیت اجتماعی، فنی و کاری خود را در این حوزه انجام دهند.

کرمی ادامه داد: دانشگاه‌ها پرورش‌دهنده نیروی انسانی در جامعه هستند که باید از این ظرفیت در شرکت‌های فناور بخش خصوصی و سازمان ها  استفاده درستی کرد البته نقطه ضعفی در دانشگاه‌ها وجود دارد و آن این است که مهارت‌های لازم در کنار آموزش های آکادمیک برای ورود به جامعه و بازار کار به دانشجویان در زمان تحصیل داده نمی‌شود اما افراد موفقی نیز وجود دارند که همزمان با تحصیل مهارت‌های لازم را کسب می‌کنند.

عضو شورای سیاستگذاری فناوردهمچنین بیان کرد: در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کرد تا با ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری این نقیصه را رفع نماید و تا با حمایت از پروژه‌های گوناگون دانش بنیان و استارت آپی این مشکل را رفع کند. بنابراین شتاب دهنده‌ها و مراکز نوآوری در کنار دانشگاهها و در دل شرکت های بزرگ به عنوان بازوهای کمکی کار خود را در این حوزه آغاز کردند تا دانشجویان رشته‌های گوناگون را برای ورود به بازار کار آماده کنند البته در این فعالیت معاونت جنبه تسهیلگیری و سیاستگذاری کار نیز مدنظر قرار داده بود.

 دکتر سعید سعادت مدیر عامل مجتمع فنی تهران به عنوان سخنران کلیدی پنل اختصاصی حوزه کسب و کار نیروی انشانی را بزرگترین دارایی هر سازمان دانستند و راه چاره جهت برون رفت از چالش بیکاری را کارآفرینی دانستد و مهمترین محور ایجاد شغل و کارآفرینی را در کشور افزایش مهارت و تمرکز بر سه مولفه توانمندی،ارزش و علایق عنوان کرد که اگر کسی بر سر این سه مولفه تمرکز و برنامه ریزی نماید میتواند نقطه طلایی خود را کشف و باعث توسعه خود و جامعه خود گردد.

ایشان گفت: هیچ کشوری به توسعه نخواهد رسید مگر تک تک اعضاء آن جامعه به توسعه برسند .ایشان با بیان این موضوع که نرخ بی کاری در کشور رو به افزایش است از کلیه فارغ التحصیلان در خواست کرد با یادگیری مهارت که نیاز امروز کشور میباشد

و باتمرکز بر توانایی ها و ارزشها وارد عرصه کارآفرینی شده و از ظرفیت های بالقوه خود استفاده و راه موفقیت را پیش گیرند.

ایشان با بیان این موضوع که امروزه یادگیری مهارتهای سخت کفایت بر موفقیت و خوشنودی نمی نماید افزود : جوانان ضمن یادگیری مهارتهای سخت که فقط 15 درصد در اشتغال تاثیر دارد گفت : جوانان باید تمرکز خودرانیز  بر مهارتهای نرم مانند حل مساله،کار تیمی ، تفکر نقادانه، اعتماد به نفس ، عزت نفس و ... گذارده که بیش از 85 درصد در موفقیت تاثیر میگذارد . این موضوعات آنقدر در جامعه امروز بشری مهم است که در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد (داووس) به این موضوعات توجه ویژه گردیده است.

http://instagram.com/mojtamafanitehran

 

همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند